Türkoğlu Haber Gazetesi » »OKUMUŞ "SANATI OLMAYAN TOPLUMLAR YOK OLMAYA MAHKUMDUR"
2018-03-07 09:27:55

OKUMUŞ "SANATI OLMAYAN TOPLUMLAR YOK OLMAYA MAHKUMDUR"

OKUMUŞ

Ressam Mehmet Akif Orçan,Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş'u makamında ziyaret ederek, önümüzdeki günlerde 3.sü yapılacak olan 'Uluslararası Sanat Çalıştayı' hakkında fikir alışverişinde bulundular.
Yerli ve yabancı birçok ülkeden gelecek sanat-çılar hünerlerini sergil-eyerek, yaptıkları eserleri Türkoğlu belediyesi en-vanterine kayıt edecekler.
Sanata ve sanatçıya her daim destek verdiklerini açıklayan Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş “ Sanatı ol-mayan bir toplum, geleceğine hiçbir şey bırakamaz. Sanat-sız kalan bir toplum her zaman körermeye mah-kumdur. Arkanızda bir eser bırakmazsanız geleceğimiz geçmişinde kopuk tarih içinde yok olmaya mahkûm olur. Tarihten bir çok devlet her gittiği yere kendi eserlerini dikerek ve resme-derek bir iz bırakmıştır. Türklerde özel-likle İslamiyet-le tanıştıktan sonra fethettiği bir çok yere kendi eserlerini ve sanatlarını bırakarak iz bıraktılar. Bizlerde Türkoğlu Belediyesi olarak bir eser bırakalım düşüncesi ile hizmet veriyoruz. Geçtiğimiz sene bir çok ülkeden gelen sanatçılarımızla 2.Düzenle-diğimiz sanat çalıştayını gerçekleştirdik. Bir çok sanatçımız Türkoğlu'nda eserleri icra ederek hüner-lerini gösterdi. Hepsi birbirinden güzel olan eserleri Belediyemize hibe ederek bizlerde buralarda sergiliyor, halkımıza sanatı aşılıyoruz. Bu sene yeniden sanat çalıştayı yapacağız, geçtiğimiz sene olduğu gibi bu senede dolu dolu geçecek. Her sene üzerine bir şeyler ekleyerek daha güzelleş-tireceğiz. Bizler sanata ve sanatçıya her daim destek oluyoruz. Değerli Sanatçı Kardeşim Hem-şerimiz Mehmet Akif Orçan ile sanat çalıştayı hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Bizleri ziyaret edip tablo hediye etti. Bu eseri Belediyemizde her zaman sergileyeceğiz. Teşekkür ediyoruz” İfadelerini kul-landı.
Eğitimin sadece dört duvar arasında yapılmayacağını aktaranam Sanatçı Mehmet Akif Orçan ise “ Yakın zaman-da Türkoğlu Uluslararası sanat çalıştayının 3.sünü Türkoğlu Belediyemizin kat-kıları ile yeniden yapacağız. Türkoğlu Belediyesi, Sanayi ve ekonomik ve teknik olarak Belediye Başkanı Osman Okumuş ile büyük bir ilerleme kaydetti. Elbette teknik belediyecilik haricinde sosyal belediyecilik örneği göstererek bir çok sosyal projeyi de başarı ile halkın hizmetine sundu. Bu etkin-likler halkımızın aydın-lanması, kent kültürüne katkı sağlanması, sosyal hayatın daha da renklen-mesine imkan vermektedir. Böylece sanatın günlük hayatın içerisine girerek bir takım yaşamsal sıkıntılardan sanatsal aktivitelerle uzak-laşmayı ve bu anlamda hayatın daha anlamlı ve üretken kılınması için ülke, bölge insanımıza katkı sağlayacağına eminim. 2023 için büyük hedefleri olan Türkiye Cumhuriyetinin genç ,üretken gençliği ve bu gençliğe olumlu örnekler oluşturmayı amaçlamış olan biz eğitimci ve sanatçılar ordusunun gönüllü neferleri eğitimimin artık sadece 4 duvar arasında yapılama-yacağının günlük hayatın her alanında aktif öğrenme süreçlerinin yaşamın bir parçası şeklinde geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu çalıştaylarla adından sıkça söz ettirmeye başlayan Türkoğlu ilçemiz kocaman bir kültür köprüsü ile Kahramanmaraş geleceğine bizlerden kalacak değerli bir mirasa dönüşecektir. Top-lumsal ve bireysel olarak sanattan kaçmamalı, en az bir sanat dalını kendimize hobi veye profesyonel olarak edinmeliyiz. Dünyadaki insanların yüzünü güldür-ebilmek için en önemli silah sanattır”dedi.
MEHMET AKİF ORÇAN KİMDİR
(1977, Kahramanmaraş)
2000'de Atatürk Üniversitesi (AEF) Resim Bölümü'nden mezun oldu.
KİŞİSEL SERGİLERİ
2006 "Bizim Eller" NFK Kültür Merkezi K.Maraş
2008 "Düşsel Bakışlar" Sanko Sanat Galerisi Gaziantep
2009 Sütçü İmam Üniversitesi/ Güzel Sanatlar Fak.Sergi Salonu
2009 Nfk K.Merkezi "Ağaçlar ve Yüzler" Suluboya sergisi K.Maraş
2010 "Metafor" Sanko Sanat Galerisi Gaziantep
2013 Mitatpaşa Sanat Galerisi Hüseyin Yıldırım ile /Ankara
2013 Atatürk Kültür Merkezi/ Ankara

YARIŞMALI ÖDÜL SERGİ
2012 "Göç" konulu 5.Ulusal Resim Yarışması / Sergileme
2013 "Çevre ile Büyümek" konulu 6.Ulusal Resim Yarışması / Sergileme
2013 1.SADA Ulusal Resim Yarışması / Sergileme
SEÇİLMİŞ KARMA SERGİLERİ
2007 KSÜ. 15.yıldönümü Resim-Heykel Sergisi K.Maraş
2008 "Dört Bakış" NFK K.Maraş
2009 Bakırköy Sanat Merkezi İstanbul
2010 "Biz Atatük Çocuklarıyız" Samsun
2010 "Bahar Sergisi" Nişantaşı İstanbul
2009 Gaziantep Ticaret Odası Antep Karması
2011 "5 El Beş Renk" Doğanlar S. Galerisi Gaziantep
2011 "Tepki Siz" Sanko S. Galerisi Gaziantep
2012 Gaziantep Karması Sanko Sanat Galerisi Gaziantep
2013 Sanko Sanat Galerisi K.Maraşlı Ressamlar Gaziantep
2013 Birleşmiş Ressam ve Heykeltıraşlar Derneği Çankaya Belediyesi Galerisi/Ankara
2013 Atılım Üniversitesi Ankara
2013 Madalıon Art Gallery Ankara
2013 Şehitkamil Kültür Merkezi Gaziantep
JÜRİ ÜYELİK ÇALIŞMALARI
* Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi "Çağdaş Sanatlar Müzesine koleksiyonuna eser alma" 2007
* Gaziantep Öğretmen Evi "Öğretmenler genelindeki düzenlediği resim yarışması /2008
* K.Maraş Belediyesi "Kurtuluş" Konulu 1.ulusal resim yarışmasında / 2008
ADEM MERK

Şartları okudum ve onaylıyorum.

TÜRKOĞLU HABER'DE BUGÜN

2018-03-24 Tarihli Türkoğlu Haber Gazetesi