İlginizi Çekebilir

Türkoğlu Belediyesi'nden 4 bin öğrenciye kaynak kitap

SGK borçlarını yapılandırmada son gün 30 Eylül

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin: 'Türkiye yüzde 10 büyüyecek'

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: 'Son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz'

“BİR OKUL DEĞİŞSİN, DÜNYA DEĞİŞSİN”

“SİMİTLER TEŞKİLATTAN, ÇAYLAR GENÇ ESNAFTAN”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin: 'Türkiye yüzde 10 büyüyecek'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin ekonomik büyüme tahminini değiştirdiğini belirterek, “Türkiye yüzde 10 büyüyecek” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından TCDD'ye ait konferans salonunda "Omuz Omuza 165 Yıl-Demiryolu İşçi Buluşması" gerçekleştirildi. Buluşmaya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Hasan Pezük ve demiryolu işçileri katıldı. Akademik olarak görev yaptığı dönemde Türkiye'nin sanayileşmede geç kalmasının sebeplerini sıkça sorguladığını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Ben akademik olarak Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesinde çalışırken demiryolları ile ilgili ilgilenmemin sebebi şuydu; Türkiye neden sanayileşemiyor? Türkiye neden sanayileşmede gecikti?

Bunu araştırırken demiryollarının önemini gördüm ve 10 tane kitap varsa Türkçe'de demiryolları ilgili sanırım 5 tanesinde benim imzam vardır. Dolayısıyla demiryolları ile kalkınma arasındaki ilişkiyi tartıştım. Bunu çeşitli tezlerde ileri sürdüm ve bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yani demiryollarına biz imparatorluk döneminde 20 yıl önce girseydik imparatorluğun büyük bir coğrafyası bugün hala Türkiye'nin bir parçasıydı. Buna inanıyorum. Çünkü demiryolları sanayi çağının taşıyıcısıdır, lokomotifidir. Demiryolu olmadan sanayi devrimi gerçekleşemez. Bizde bu gecikmenin en önemli sebeplerinden birisi de budur” ifadelerini kullandı.

“Türkiye yüzde 10 büyüyecek”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin ekonomik büyüme tahminlerini yükseltmesini de değerlendiren Bakan Bilgin, “Bugün Standard&Poor's Türkiye'nin büyüme rakamlarını, tahminlerini değiştirdi. Yüzde 4 olan tahminlerinin yüzde 8'i aşacağını açıklamış. Daha önce IMF değiştirdi bu rakamı, ondan önce Fitch değiştirdi. Bütün uluslararası kuruluşlar Türkiye'ye karşı yürütülen projenin bir parçası olarak negatif açıklamalarda bulunmuşlardı. Hepsi pişman oldular, hepsi yalancı çıktılar. Çok geçmeden hepsi değiştirdiler rakamları. Ben onların daha da değiştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu yılın sonunda Türkiye yüzde 10 büyüyecek. Bunu da tesadüfen söylemiyorum” dedi.

“Covid-19 döneminde örgütlü olan arkadaşlarımız fazla sıkıntı çekmedi”

Sendikalı çalışan işçilerin pandemi dönemini daha rahat atlattığını, ancak yüzde 86 bir kesimin hala sendikalı olmadığına dikkat çeken Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise, “Özellikle Covid-19 döneminde örgütlü olan arkadaşlarımız fazla sıkıntı çekmedi. Örgütsüz olan yerlerde bazı sıkıntılar oldu. Kayıt yok, sigorta yok, adamın çalışıp çalışmadığı belli değil.

Şöyle bir direnç var ülkede; ‘Aman sendikalaşma olmasın.' Ne oluyor sendikalaşma olunca? Bin adam çalışıyor ise biriyle muhatap oluyorsun. Biz demiryolu işçileri olarak bu kurumu sıkıntıya sokacak hiçbir şey yapmadık. Zaman zaman sıkıntılı süreçler oldu. Hepsi evin içinde oldu. Bakanımız ile konuştuk, genel müdürümüzle konuştuk hepsine de çözüm bulduk. Bulamadıklarımızı da önümüzdeki günlerde tamamlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

PİYASA

  • FİYAT DEĞİŞİM DEĞ (%)
  • BIST 1831.57 % 0,37
  • DOLAR 12,9437 % 0,01
  • EURO 14,524 % 0,06
  • ALTIN 745.297 % 0,01
1

Türkoğlu'ndaki 400 esnafa siftah zarfı

2

KİÜ'DEN BAŞKAN OKUMUŞ'A ZİYARET

3

KSÜ'LÜ AKADEMİSYENLERDEN BAŞKAN OKUMUŞ'A ZİYARET

4

VELİLERDEN BÜYÜKŞEHİR'E TEŞEKKÜR

5

1920 MARAŞSPOR'DA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

6

Kuşlarına Türk Sanat Müziği dinletiyor

7

Pazarcık'ta  ''15 Temmuz'' anma etkinliği

8

Rusya'ya Elbistan kabağı

Türkoğlu OBS'de önemli toplantı

Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen toplantıda görev süresi dolan Müteşebbis Heyeti seçimi yapılarak görev dağılımı yapıldı. Ayrıca toplantıda OSB'nin gelişimine yönelik yapılması planlanan projeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

LATİF DOĞAN'DAN BAŞKAN OKUMUŞ'A ZİYARET

Ünlü Sanatçı Latif Doğan, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş'u makamında ziyaret etti.

İŞTE TÜRKOĞLU'NUN GEZİLESİ, GÖRÜLESİ YERLERİ!

Doğası, tarihi ve kültürü ile Kahramanmaraş'ın öne çıkan ilçelerinden olan Türkoğlu'nun gezilesi ve görülesi yerlerini siz değerli okuyucularımız için derledik.

BAŞKAN OKUMUŞ, KILIÇ'IN CENAZE TÖRENİNE KATILDI

Türkoğlu Belediye Başkanımız Osman Okumuş, tedavi gördüğü hastaneden hayatını kaybeden AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili merhum İmran Kılıç'ın cenaze törenine katıldı.

Okumuş, 1. Amatör Ligin açılışına katıldı

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Kahramanmaraş 1. Amatör Lig açılış maçına katılarak sporculara başarılar diledi.

Türkoğlu'nda 'Bir Hareketine Bakar Hayat' temalı uygulama

Türkoğlu ilçesinde, 'Bir Hareketine Bakar Hayat' kampanyası kapsamında Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu'nun riyasetinde sürücülere emniyet kemeri takmanın önemi anlatıldı.