İlginizi Çekebilir

BAŞKAN OKUMUŞ, MECLİS ÜYELERİNE PROJELERİ ANLATTI

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: 'Son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz'

“BİR OKUL DEĞİŞSİN, DÜNYA DEĞİŞSİN”

“SİMİTLER TEŞKİLATTAN, ÇAYLAR GENÇ ESNAFTAN”

Benzin istasyonunda silahlı soygun!

12 YIL ÖNCE ÖLEN ADAMA CEZA GELDİ

IHLAMURUN FAYDALARI

Kahramanmaraş’ta kış aylarının vazgeçilmez bitkisel şifası olan ve özellikle kış hastalıklarına karşı doğal antibiyotik işlevi gören ıhlamur, 160 TL’lik kilogram fiyatı ile adeta el yakıyor.

Poyrazıyla meşhur olan Kahramanmaraş’ta soğuğun derinlerde hissedildiği şu kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan ıhlamurun kilogram fiyatı dudak uçuklatıyor. Kış aylarında kar, yağmur, şiddetli rüzgâr ya da dondurucu soğuklarla mücadele etme bakımından vatandaşın göz bebeği konumunda bulunan ve içinde taşıdığı şifalarla adeta bin bir derde deva olan ıhlamur, tam da kış aylarına girdiğimiz şu günlerde fiyatı ile dikkat çekiyor. Bu ayların en çok tüketilen bitkileri arasında yer alan ıhlamurun kilosu Kahramanmaraş’ta 150 TL’den satılıyor. Soğuğun her geçen gün arttığı şu kış günlerinde doğal antibiyotik olarak bilinen ıhlamurun fiyatlarının yüksek olmasını ve faydalarını Kahramanmaraş’lı aktar Abdurrahman Aydoğar’a sorduk. Ihlamurun satışların artmasıyla birlikte piyasadan çekildiğini ve fiyatının da bu nedenle yükseldiğini belirten Aydoğar, “Tabi kış günlerinde ıhlamur piyasadan çekiliyor, satışlar artınca da doğal olarak da fiyatlarda yükseliyor. Birde Ihlamur genellikle sarp yerlerde olur, ağaçları da çok büyüktür. Toplamasının da zor olmasından dolayı fiyatları da çok yüksektir” dedi.

 

IHLAMUR DOĞAL ANTİBİYOTİKTİR”

Abdurrahman Aydoğar, soğuk algınlığı ve gribe karşı etkisi dışında ıhlamurun faydalarını saymakla bitiremedi. Aydoğar, “Kalsiyum ve A vitamini açısından da zengin olan ıhlamur aynı zamanda B6 vitamini de içerir. İçerdiği birçok vitamin, mineral, element ve diğer maddelerle birlikte birçok hastalığa karşı etkilidir. Ihlamur genellikle kış aylarında yaprakları kaynatılarak bal ve limon ile karıştırılarak soğuk algınlığına neden olan hastalıklara karşı kullanılır. Ancak ıhlamurun bunlar dışında birçok faydası vardır. Kış aylarında soğuk havalardan kaynaklanan soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak maksadıyla kullanılır. Vücudun bağışıklık sistemini koruması ve vücut direncini arttırması sebebiyle tercih edilir. Ihlamurun soğuktan kaynaklı olarak ortaya çıkan öksürüğü yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde sıcak tüketildiğinde öksürüğe sebep olabilecek olan etmenleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Solunum yollarında öksürükten kaynaklı olarak ortaya çıkan tahrişleri gidermeye yardımcı olur. Ihlamurun kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkisi vardır. Kan dolaşımının hızlanması vücudun sıcak tutulmasını sağlar. Kış aylarında soğuğun etkisiyle üşüme sorunu yaşayan kişilerin en büyük destekçisidir. Kısacası özellikle bu nezle, grip, bronşit, boğaz ağrısı gibi hastalıkların yanı sıra vücudun bağışıklık sistemine iyi gelir, bağışıklığı güçlendirir. Öksürükten nefes darlığına kadar birçok hastalığa faydalıdır. Doğal bir antibiyotiktir ıhlamur. Özellikle kış aylarında her gün iki bardak içmekte fayda var” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞLAR GENELLİKLE GRAM GRAM ALIYOR”

Ihlamurun limonla kaynatılıp, balla karıştırılarak içildiği takdirde etkisinin daha fazla olacağını aktaran Aydoğar, “Ihlamurlar da her şeyde olduğu gibi kalite kalite. 120 TL’den başlıyor 160 TL’ye kadar fiyatları değişiyor. Ihlamurun yapraklı olanı 130 TL, bitkisi sadece çiçekli olanlar ise 160 TL. Fiyatının yüksek olmasının nedeni nadir bulunmasındandır. Tabi kış günlerinde birde ürün piyasadan çekiliyor, satış artıyor ve doğal olarak da fiyatları yükseliyor. Ihlamur limonla kaynatılıp, balla karıştırılıp içildiğinde etkisini daha fazla gösterir. Ihlamur, genelde kış aylarında soğuk algınlığı önleyici ve terlemeye teşvik edici olarak kullanılır. Ihlamur soğuk algınlığına iyi gelir. Ihlamurun vitaminin yüksek olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı hasta olmayı azaltır. Vatandaşlar genelde 50 gram 100 gram alıyor. Ihlamuru kilo ile alan pek olmaz, kendisi de hafif gelir zaten” ifadelerini kullandı.

 

TOPLAMASI ÇOK ZOR, İŞÇİLİĞİ DE PAHALI”

Ihlamur’un fiyatının pahalı olmasının diğer bir nedeninin ise toplamasının zor olduğunu belirten Aydoğar, “Ihlamurun pahalı olmasının nedeni en fazla işçiliğe dayalı, kendisi de hafif olduğundan dolayı bunu toplaması zor, günümüzde de belli bir işçilik maliyeti var. Ihlamur genellikle sarp yerlerde olur, ağaçları da çınar ağacı gibi çok büyük olur. Toplamasının da zor olduğundan dolayı fiyatları da çok yüksektir” açıklamalarında bulundu.

 

 

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

 

 

PİYASA

  • FİYAT DEĞİŞİM DEĞ (%)
  • BIST 1459.57 % 0,37
  • DOLAR 8,3672 % 0,01
  • EURO 10,234 % 0,06
  • ALTIN 502.297 % 0,01
1

VELİLERDEN BÜYÜKŞEHİR'E TEŞEKKÜR

2

1920 MARAŞSPOR'DA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

3

Kuşlarına Türk Sanat Müziği dinletiyor

4

Pazarcık'ta  ''15 Temmuz'' anma etkinliği

5

Rusya'ya Elbistan kabağı

6

Kahramanmaraş şehidini uğurladı!

7

SEÇİM SONRASI ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ

8

2 Ay sonra askere gidecekti baraj göletinde boğuldu  

Başkan Güngör: Yeni Caddemiz Türkoğlu'na Hayırlı Olsun

Türkoğlu'nda inşa edilen Mahir Ünal Caddesi'ni yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Türkoğlu merkezi Adana yoluna bağlayan yaklaşık 5 kilometrelik arterimiz birkaç gün içinde tamamlanacak. Burası yeni sanayi bölgesine ve üniversiteye ulaşım sağlayan önemli bir güzergâh. Hemşehrilerime hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Türkoğlu MYO'nun çevresi düzenleniyor

Türkoğlu Belediyesi 2021-2022 eğitim - öğretim yılına hazırlanan Türkoğlu Meslek Yüksekokulu'nun çevre düzenleme çalışmasına başladı.

GÜNGÖR, TÜRKOĞLU'NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve beraberindeki heyet, Türkoğlu'nda yapımı devam eden OSB-Üniversitesi ve Ceza evi yolunun ikinci etap sıcak asfalt çalışmalarını yerinde inceledi.

Türkoğlu'ndaki 400 esnafa siftah zarfı

Türkoğlu Ülkü Ocakları İlçe Başkanlığı, Ahilik Haftası dolayısıyla ilçede bulunan 400 esnafa siftah zarfı dağıttı.

KİÜ'DEN BAŞKAN OKUMUŞ'A ZİYARET

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) akademik kadrosu, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş'u ziyaret etti.

BAŞKAN OKUMUŞ, MECLİS ÜYELERİNE PROJELERİ ANLATTI

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Belediye Meclis Üyelerine yapılan projeleri anlattı.