İlginizi Çekebilir

TÜRKOĞLU'NDA GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA PROGRAMI YAPILDI

TÜRKOĞLU'NDA ELEKTRİK ALTYAPISI GÜÇLENDİRİLİYOR

Türkoğlu'nun Yeni Bulvarı Tamamlanıyor

BAŞKAN OKUMUŞ'TAN ŞEHİT AİLESİNE BAYRAM ZİYARETİ

Başkan Okumuş Şehit İmalı'nın ailesini ziyaret etti

TÜRKOĞLU'NUN GURURU OLDU

HASATI BAŞLAYAN ‘TÜRKOĞLU ÇİLEĞİ’NDE REKOLTE BEKLENTİSİ YÜKSEK

Türkoğlu ilçesinin önemli tarım ürünlerinden olan ve açık ve kapalı alan olmak üzere iki yöntemle yetiştirilen ‘Türkoğlu Çileği’nde hasat başladı. Birçok ülkeye ihracatı yapılan ‘Türkoğlu Çileği’nden bu yıl önemli bir rekolte bekleniyor.

Rengi, tadı, kokusu ve kendine has aromasıyla ilgi gören Türkoğlu Çileği’nde hasat başladı. Kırsal mahallelerinde yaklaşık 2 bin dönüm alandan yılda ortalama 7 bin tonun üzerinde ürün alınan Türkoğlu Çileği’nden çiftçiler bu yıl da yüksek bir rekolte bekliyor. Günün ilk ışıklarıyla hasadına başlanan öğleye kadar toplanıp bölgeye gelen tırlara yüklenen Türkoğlu Çileği, Rusya ve Mısır başta olmak üzere bazı Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor. Yapılan hasatı yerinde inceleyen Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, taze olarak, kurutularak, meyve suyu, reçel, dondurma, pasta, konserve ve meyve çayı gibi farklı yöntemlerle tüketilen çileğin, gıda sanayisinin vazgeçilmezleri arasında olduğunu ifade etti. Başkan Okumuş, aynı zamanda C vitamini ve antioksidan kaynağı olan çileğin ilçedeki üretim alanının hızla arttığını aktardı.

“TAMAMEN DOĞAL KAYNAK SULARIYLA BESLENİYOR”

Hasatta özellikle kadınların çalıştığını ve bu sayede ev ekonomilerine ciddi katkılar sağladıklarını belirten Belediye Başkanı, şunları kaydetti: "Tamamen doğal kaynak sularıyla beslenen rengi, kokusu, aroması ve damaklarda bıraktığı tadıyla ön plana çıkan çileğimize olan talep her yıl biraz daha artıyor. Şu anda yaklaşık 60 ülkeye ihracat yapılıyor. Bir meyvenin kalitesinin artabilmesi için hava, su ve toprak çok önemli. Burada bin 300 rakımda kirliliğin olmadığı harika bir hava var. Aynı zamanda suyu doğal ve mineral bakımından çok zengin kırmızı toprakta yetişiyor. Bu çileği diğerlerinden ayıran özellik tadı, aroması ve lezzeti.”

 

“ÜRETİMİN ÇOK DAHA YUKARILARA TIRMANACAĞINA İNANIYORUM”

Markalaşma ve coğrafi işaret için geçen yıl başlatılan çalışmaların sürdüğünü anlatan Okumuş, en kısa sürede ‘Türkoğlu Çileği’nin coğrafi işaret tescil belgeli ürünler arasında yerini alacağını vurguladı. Ürün kalitesi ve verimin artması yönünde de projeler geliştirdiklerini anlatan Belediye Başkanı Osman Okumuş, bu kapsamda DSİ Genel Müdürlüğü tarafından bölgeye gölet yapımı planlandığı, belediye olarak kendilerinin de ilçeye gıda organize sanayi kurduklarını ve müteşebbis heyetini oluşturduklarını söyledi. Çalışmaların tamamlanmasıyla 200 dönüm alanda gerçekleştirilen üretimin çok daha yukarılara tırmanacağına inandığını dile getirdi.

 

“ŞU ANDA GÜÇLÜ FİRMALAR BURAYA GELİYOR”

Giderek nüfusu azalan bölgenin çilek üretiminin artmasıyla göç almaya başladığını anlatan Okumuş, "Önceleri Mısır ve Rusya'ya ihracat yapılıyordu, şu anda güçlü firmalar buraya geliyor, soğutuculu tırlarla yaklaşık 15-20 ton taze ürün alıyor ve o firmalarla Avrupa'ya Amerika'ya bile gidiyor." diye konuştu. Türkoğlu Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kaplan da hükümetin sağladığı destekler sayesinde geçen yıl Rusya ve Mısır ile başladıkları ihracat halkasına Avrupa ve Amerika'yı da eklediklerini söyledi. Çileklerimizi en fazla Almanya'ya gönderiyoruz. Pazar sıkıntısı hiç yok. Sadece ekim alanının azlığından sıkıntımız var. Büyük firmalarla rekabet edebilmemiz için çok ekim alanının olması lazım. Çok büyük talep var ama onlara ürün yok demekten artık biz de yorulduk. Ne kadar çok ürün olursa bizim için o kadar rekabet olacak, daha büyük pazar oluşacak" diye konuştu.

 

PİYASA

  • FİYAT DEĞİŞİM DEĞ (%)
  • BIST 1459.57 % 0,37
  • DOLAR 8,3672 % 0,01
  • EURO 10,234 % 0,06
  • ALTIN 502.297 % 0,01
1

VELİLERDEN BÜYÜKŞEHİR'E TEŞEKKÜR

2

1920 MARAŞSPOR'DA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

3

Kuşlarına Türk Sanat Müziği dinletiyor

4

Pazarcık'ta  ''15 Temmuz'' anma etkinliği

5

Rusya'ya Elbistan kabağı

6

Kahramanmaraş şehidini uğurladı!

7

SEÇİM SONRASI ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ

8

2 Ay sonra askere gidecekti baraj göletinde boğuldu  

TÜRKOĞLU'NDA GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA PROGRAMI YAPILDI

Türkoğlu İlçe Kaymakamlığı ve Türkoğlu Belediyesi'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği bayramlaşma programı Millet Meydanında gerçekleştirildi.

TÜRKOĞLU'NDA ELEKTRİK ALTYAPISI GÜÇLENDİRİLİYOR

AKEDAŞ Genel Müdürümüz Mustafa Yılmaz ile Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş ilçedeki elektrik altyapıları hakkında istişarelerde bulundu.

Türkoğlu'nun Yeni Bulvarı Tamamlanıyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkoğlu ilçesinde yapımı süren 6 kilometre uzunluğa ve 17 metre genişliğe sahip yeni arter tamamlanıyor. İkinci etapta son dolgu çalışmaları yapılan güzergâhın kısa süre içinde asfaltlanması hedefleniyor.

BAŞKAN OKUMUŞ'TAN ŞEHİT AİLESİNE BAYRAM ZİYARETİ

Türkoğlu Belediye Başkanımız Osman Okumuş, Kurban Bayramı'nda Şehit Mehmet Yavşan'ın ailesine ziyaret gerçekleştirdi.

Başkan Okumuş Şehit İmalı'nın ailesini ziyaret etti

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Şehit Erkan İmalı'nın ailesine bayram ziyareti gerçekleştirdi.

TÜRKOĞLU'NUN GURURU OLDU

Türkoğlu Demirspor Kulübü sporcusu Esat Can Kök, Sakarya'da düzenlenen Wushu Kung-fu Türkiye Şampiyonasında 56 kg genç erkeklerde Türkiye 2.'si oldu.