6 Şubat depremlerinin üzerinden yaklaşık olarak 5 ay gibi bir süre geçti. Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta artçı sarsıntılar dur durak bilmiyor.  Çardak Fayı ile Göksun Fayının kesişme bölgesinde son günlerde artçı depremler meydana gelmeye devam ediyor.  Artçı depremlerin devam ettiği Kahramanmaraş başta olmak üzere diğer deprem bölgesindeki illerin yerel yöneticilerinin bu süreçte yapması gerekenleri kişisel sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda sıralayan Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, bölgede deprem dirençli yerleşim alanlarının oluşturulması gerektiğine dikkati çekerek, kent bileşenleri olan Halk, Altyapı, Yapı Stoku, Çevre ve ekosistem, Ekonomi ne kadar depreme dayanıklı olursa, kentin o kadar deprem dirençli olacağını söyledi.

Türkiye, Türkoğlu’nu Konuşuyor Türkiye, Türkoğlu’nu Konuşuyor

Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Arkadaşlar, bugün de deprem bölgesi yerel yöneticilerine sesleneceğim. Umarım kulak verirler de insanımıza yararımız olur:

1-Deprem kentinizi her yönüyle inceleyin. Yıkıma ve can kaybına neden olan her şeyi kaydedin. Yanlışlıkları listeleyin ve yönetiminiz süresince onların tekrar etmemesi için önlem alın,

2-İlk önce kentinizin mikro-bölgeleme çalışmasını yaptırın. Bu çalışma sonucu kentin topografya,  jeoloji, depremsellik, hidrojeoloji, zemin, kayma dalgası hızı (Vs30), en büyük yer hızı (PGV), en büyük yer ivmesi (PGA), deprem şiddeti, sıvılaşma, heyelan, tsunami, vb. haritalarını yaptırmış olacaksınız. Bu verileri daha sonra kent yönetim sistemi içerisine entegre edeceksiniz.  Bundan sonra kentin planlamasını, gelişmesini, mekân kullanımını, imarını, iskânını bu verilere göre yapacaksınız,

3-Daha sonra kenti deprem dirençli hale getirme çalışmalarını yapacaksınız; Bu işin esası da şu: Beklediğiniz deprem gelirse kentinizin bileşenlerine ne kadar zarar veriri deprem gelmeden önce hesaplayıp zarar azaltacak çalışmaları yapacaksınız.

4-Zarar azaltma çalışmalarını yapacağınız kent bileşenleri şunlardır:

a) Halk

b) Altyapı

c) Yapı Stoku

d) Çevre ve ekosistem

e) Ekonomi

5- Kent bileşenlerini ne kadar depreme dayanıklı hale getirirseniz, kent o kadar deprem dirençli olur. Halkı eğitimle, diğer bileşenleri de bilim, teknoloji, kaliteli mühendislik, deprem dostu esnek malzeme kullanımı, ciddi gözetim ve denetimle deprem dirençli yapmak mümkündür. Sevgiyle” ifadelerini kullandı.  

Haber: Ayşegül Dokuyucu

Editör: Didem Kayabaşı