Şehir dediğimizde özelliklede BÜYÜK şehir dediğimizde aklımıza gelene bir bakalım. Devamında ne istiyoruz ne istemeliyiz bakarız. Öncelikle hemen yanıbaşımızda bulunan bir kaç şehre bakarak BÜYÜK şehir kavramını gözden geçirelim. Misal Kayseri Adana veya Gaziantep. Şehir içinden geçen otobanlar, üst geçitler, araç alt geçitleri, sayısı belirsiz avm ler. Sonrasında gençlere yönelik sosyal aktiviteler ve en önemlisi futbol sahaları ve futbol takımları. Komşu şehirlerimizin takımları 1. ligde oynarlarken bizim takımımızın durumu ortada. Sonuç olarak büyük şehir olmak sadece şehir isminizin başına büyük koymakla olmadığını anlamış bulunuyoruz. Peki ne yapmalı.

 

Öncelikle seçim döneminde verilen sözlere bir bakalım. Suni plaj projesi. Ahir dağına teleferik projesi bunların başında geliyor. Neden başlanmadı neden bitirilmedi kısmı tamamiyle siyasi ve idari bir konu. Bu kısmı açıklaması gerekenler bizler değiliz. Fakat bir şehir insanı olarak ve burada yaşayan bir vatandaş olarak bunu dillendirmeye hakkımız olduğunuda düşünüyorum. Yukarıdaki parağrafta yazdığımız büyükşehir olgusu gereği tabiki halk olarak bazı isteklerimiz olacaktır. Bunların başında halen kullanılamayan ve atıl durumda olan tren yolumuz ve istasyonumuz. Hali hazırda nasıl olsa hızlı tren hayalimiz gerçekleşmeyecek. En azından hızlı trene en sorunsuz ve trafiksiz şekilde ulaşmanın yolu normal tren yolunun hızlı tren hattına bağlanmasıdır. Ayrıca şehrimizin uygun bölgelerine raylı taşıma sistemlerinin projelendirilerek hayata geçirilmesi trafik sorununa da çare olabilecektir. Sonrasında tabiki şehrimizin takımına sahip çıkmak. Öncesinde yakışır bir stad, sonrasında gereken desteklerle takımı en üste taşımak. Tabiki güzel şeylerde olmuyor değil. Şehir insanının en sevdiği olgulardan biri olan mangal sevdasına hitap eden bir sürü mesire alanımız en güzel şekilde bizler için faaliyette. Gerek madalyon kavşağının tamamlanması gerekse ilave kavşaklarla rahatlatılmaya çalışılan trafik. Son dönemde uygulamaya geçirilen bazı aksaklıklar olsa da yürütülen dolmuş sistemimizdeki değişiklik. Daha ferah daha rahat otobüslerle seyahat imkanı. Zamanla daha da düzgün bi hale geleceğine inanıyorum.

 

Sonuç olarak şehrimizin adının önüne konulan BÜYÜK ibaresinini gerçekten altının doldurulabilmesi en önemli sorunlarımızın başında gelmeli. Bunun için gerekenlerin ne olduğunu ne yapılması gerektiğini gerek oylarımızla mecliste bulunan 7 milletvekilimiz gerekse 3 belediye başkanımızda bilmektedir. Hem seçimlerde hemde 15 temmuz olaylarında devletimize ve siyasi iktidarımıza sahip çıkan KAHRAMANMARAŞ halkının şuan bulunduğumuz şartlardan çok daha fazlasını hakettiğini düşünüyorum.

 

Saygılarımla.....