6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremde birçok bina yıkılırken, yıkılan binaların enkazında ise binlerce insan can verdi. Depremde Kahramanmaraş kent merkezi başta olmak üzere Pazarcık, Elbistan ve Türkoğlu ilçeleri de ağır yara aldı. Yaşanan deprem sonrası Kahramanmaraş’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kent merkezindeki ziyaretlerinin ardından Türkoğlu ilçesinde depremde hasar gören OSB'lerdeki fabrikalarda incelemelerde bulundu.3-30

VATANDAŞLARLA BİRARAYA GELDİ

Ziyaretleri kapsamında ilk olarak, Durdu Tansel Camindeki Cuma namazı sonrası vatandaşlarla bir araya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun ve Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş ile birlikte depremde hasar gören binaları sonrasında ise Türkoğlu OSB içerisinde bulunan Doğusan tekstil fabrikasını, Ceceli mahallesinde bulunan Narteks fabrikasını ve Türkoğlu 2 OSB'de bulunan Rimsa tekstil fabrikalarını ziyaret etti. Depremde hasar gören tekstil fabrikalarının üretim alanları ve depolarında incelemede bulunan Varank, işletmelerin sahipleri ile yakından ilgilenerek "geçmiş olsun" dileklerinde bulundu.

Başkan Karaca tarım işçilerini ziyaret etti Başkan Karaca tarım işçilerini ziyaret etti

İLÇELER 6. BÖLGE TEŞVİKLERİNİN TAMAMINDAN YARARLANABİLECEK

Varank, ellerinden gelen her desteği vereceklerini belirterek, "Şu anda tüm şehirlerimizde büyük bir hamle var. Bir yandan konut inşaatlarına başlıyoruz. Yakın zamanda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız özellikle sanayi siteleriyle ilgili ilk inşaatlara başlamış olacak. Depremin büyük hasar oluşturduğu ilçelerin tamamını Cazibe Merkezleri Programı'na aldık. Yıkıma uğramış ilçelerimiz 6. bölge teşviklerinin tamamından yararlanabilecek” ifadeleri kullandı.

BU ŞEHİRLERDE ÜRETİMİ TEKRAR AYAĞA KALDIRMAK ÜLKE İÇİN ÖNEMLİDİR

Afetin üstesinden gelmek için mücadele verdiklerini kaydeden Bakan Varank, “Bir yandan vatandaşların geçici barınma imkânlarını oluştururken bir yandan da şehirlerin ekonomik anlamda ayağa kalkabilmesi için gerekli tedbirleri alıyoruz. Depremin yaşandığı iller ülke sanayisi açısından özel bir bölgeye tekabül ediyor. Bu şehirlerde üretimi tekrar ayağa kaldırmak ülke için önemlidir. Bakanlık ve hükümet olarak planlamaları yapıyoruz, bunları bölüm bölüm hayata geçireceğiz. İşletmelerin bir an önce faaliyete geçmesi için desteğimiz artacak” şeklinde konuştu.1-36

Varank, Türkoğlu ilçesindeki incelemelerinin ardından kent merkezine geçerek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde kooperatif, oda, borsa başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sanayici ve esnafla bir araya gelerek talepleri dinledi. Ziyaretlerde Bakan Varank'a Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Mahir Ünal, Ahmet Özdemir, Celalettin Güvenç, Habibe Öçal, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt ile ODTÜ'den akademisyenler eşlik etti.

Haber: Ayşegül Dokuyucu

Editör: Didem Kayabaşı