Kervanhan’da düzenlenen lansmana Balık Festivali’nin komite üyelerinden Başkan Osman Okumuş’un yanı sıra, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir,  Tarım İl Müdürü Ramazan Bilir, İl Kültür Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı’da katıldı. Lansmanda konuşma yapan tertip komitesinin basın ayağını yürüten Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Kahramanmaraş’ı bu alanda tanıtmak için çalıştıklarını söyledi.

305205741_5469890043124602_3162586454788330909_n

BASIN VE TANITIM KONUSU BEN DE

305315137_5469889779791295_2080387637548002101_n

Okumuş, “Tertip Komitesinin Basın ve Tanıtım bölümü bana aitti. Bu vesileyle bugün 10-11 Eylül’de yapılacak 3. Balık Festivali’nin tanıtımı için buradayız. İnşallah 2 gün boyunca güzel etkinliklerimiz olacak ve Kahramanmaraş’ımızın bu alanda bütün dünya tanıtmak için çaba sarf ediyoruz. Tabii asıl emeği geçen Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı. Bizlerde değerli Vekilim ve Müdürlerimizle beraber bu festivale katkı sağlıyoruz. Belediye olarak yoksa organizeyi direkt biz yapmıyoruz. Büyükşehir Belediyesi, Onikişubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu da festivale katkı sağlıyor. Basın ve Tanıtım konusu bende. Kıymetli Vekilim Ahmet Özdemir başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

305484142_5469890383124568_6178736367471711920_n

BALIK TÜKETİMİ İÇİN FARKINDALIK YARATMAK İÇİN BÖYLE BİR FESTİVAL YAPILIYOR

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Av. Ahmet Özdemir ise, bu festivalin balık tüketimi açısından farkındalık yaratacağını ifade etti. Özdemir; “Bu yıl festivalin 3.’sü yapılıyor, 1.’sinde daha düşük çaplı ve tempoluydu ikincisinde daha büyük kitlelere ulaştı. Bu yıl istiyoruz ki daha çok insan katılsın, balık tüketiminin ne kadar önemli olduğunun daha farkında olunsun, bu farkındalık oluşurken de insanlar biraz keyifli zaman geçirsinler. Türkiye’de en çok alabalık üretilen yer Kahramanmaraş. Arkadaşlarımızda bir farkındalık oluşturmak, insanların balık tüketmesine olan ihtiyacı daha tetiklemek, bunun ne kadar önemli bir gıda olduğunu, çocuk gelişiminde, insanların beyninin gelişiminde veya sağlık açısından tüketilmesi gereken bir gıda olduğunu insanlara daha iyi anlatmak için böyle bir festival yapıyorlar. Aynı zamanda bu Kahramanmaraş’ı tanıtmaya da yardımcı olacak. Çünkü 29 tane dernek, kuruluş dışarıdan gelecek ve bu festivale katılacak. Bizde bununla ilgili bazı hazırlıklar yaptık” şeklinde konuştu.

İNSANLAR FESTİVALDE GÜZEL ZAMAN GEÇİRECEK

İnsanlar festivalde güzel zaman geçireceğini belirten Özdemir; “10 Eylül Cumartesi günü başlayacak bu festivalde saat 12.00’den saat 17.00’ye kadar alabalık pişirilip servis edilecek. Organizasyonu Büyükşehir Belediyesi yanındaki Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştireceğiz. Zaman zaman akademik bilgisi olan hocalarımızın bilgi paylaştığı, zaman zaman sosyal etkinliklerin olduğu; yani okçuluk gösterileri, kemençe gösterileri, halk oyunları gösterileri, akşam da yerel ve yöresel sanatçıların icra ettiği bir konserin olduğu, gün boyu balık ikramının olduğu, çocuklarımıza Japon balığı dağıtımının olduğu bir festival olacak. Yani insanların Cumartesi günü şehirde bir yerlerde zaman geçirmek istediklerinde bir aralık oraya uğrayıp keyifli güzel zaman geçirsin, bu arada da alabalık tüketiminin daha yaygınlaşmasını sağlayacak bir farklılık olsun diye arkadaşlarımız böyle bir organizasyon yaptılar. Bu festivale Büyükşehir Belediyemiz, Onikişubat Belediyemi, Dulkadiroğlu Belediyemiz de destek veriyor onlara da teşekkür ediyoruz. Türkoğlu Belediye Başkanımız Osman Okumuş şu anda yanımızda ve organizasyonun her aşamasında yanımızdaydı ona da sağladığı katkı için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Minik İtfaiyeciler Üniformalarını Giydi Minik İtfaiyeciler Üniformalarını Giydi

BALIKÇILIK SEKTÖRÜNÜ TÜRKİYE’YE VE DÜNYA’YA DUYURMAYI HEDEFLİYORUZ

Lansmanda konuşan Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı da şu ifadeleri kullandı: “Bu festivale ‘Denizi olmayan Kahramanmaraş’ sloganıyla başlamıştık. Bilindiği üzere şehrimize en yakın deniz 300 kilometre uzaklıkta. Kahramanmaraş su şehri, suyun olduğu her yerde balıkçılık var. Biz Kahramanmaraşlı balıkçılar olarak elimizden geldiği kadar balıkçılık sektörünü Türkiye ve dünyaya duyurmayı hedefliyoruz. Bu yıl 3.’sünü yaptığımız festivalde bizlere desteğini esirgemeyen Vekilime, belediye başkanlarıma, müdürlerime teşekkür ederim.”

Editör: Didem Kayabaşı