Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında gerçekleştirilen Deprem Bölgesi Belediye Başkanları İstişare Toplantısı’na katıldı. Deprem bölgesindeki il, ilçe ve belde belediye başkanlarının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda; şehirlerin imar ve inşası noktasında yürütülen ve planlanan çalışmalar, kalıcı konutların yapımı, imar planları, yerinde dönüşüm projeleri ve zemin etüt çalışmaları gibi pek çok konuya ilişkin istişarelerde bulunuldu.

İstişare Toplantısı (1)

ANADOLU TOPRAKLARINDA BAŞIMIZA GELEN EN BÜYÜK FELAKETLERDEN BİRİSİ

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “6 Şubat’ta büyük bir felaketle karşı karşıya kaldık. Asrın afeti olarak nitelendirilse de bin yıldır medeniyet kurduğumuz bu Anadolu topraklarında başımıza gelen en büyük felaketlerden birisi. 11 ilimizi, bine yakın ilçe ve köyümüzü etkiledi. 50 binden fazla canımızı toprağa verdik. Hasar gerçekten çok büyük. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu yaraları sarmak için el birliğiyle yoğun gayret gösterdik, göstermeye devam ediyoruz” dedi.

 

170 BİNDEN FAZLA DA DEPO VE İŞ YERİ GİBİ BİRİMLER İNŞA EDİLECEK

 

6 Şubat depremlerinin yol açtığı hasara ilişkin rakamları paylaşan Bakan Özhaseki, “Deprem bölgesindeki illerimizde 872 bin 59 bağımsız birim yıkılmış vaziyette. Devlet olarak 680 bin konut yapmamız icap ediyor. 170 binden fazla da depo ve iş yeri gibi birimler inşa edilecek. Toplamda karşımıza çıkan sayı 850 bin civarında. İlk etapta 180 bin civarında ihale yapıldı. Bunların teslimi Ekim, Kasım, Aralık gibi yapılacak” ifadelerini kullandı.

 İstişare Toplantısı (4)

ZEMİNİN MÜSAİT OLMADIĞI ALANLARDA YAPILAŞMA OLMAYACAK

 

Bakan Özhaseki yaptığı konuşmada, yerinde dönüşüme ilişkin de bilgiler aktardı. Özhaseki, “Kalıcı konutlar için rezerv alanlar oluşturmaya çalıştık. Belirlediğimiz yeni rezerv alanlarda kalıcı konutları inşa ederken bir yandan da şehir merkezlerinde de hayatı canlandırmak durumundayız. Şehrin iç dinamiklerini harekete geçirmeli, orada istihdamı sağlamalı ve ticari faaliyetleri desteklemeliyiz. Bundan dolayı da eğer zemin uygunsa ve yapı yasağı gelmemişse yerinde dönüşüm başlatacağız. Bundan sonra kesinlikle fay hatları üzerinde, sıvılaşma olan alanlarda, dere yataklarında ve zeminin müsait olmadığı alanlarda yapılaşma olmayacak. Bunlar bizim kırmızı çizgilerimiz” cümlelerini kaydetti.

 

Şekeroba'daki yangın felaketinin ardından bölge yerinde incelendi Şekeroba'daki yangın felaketinin ardından bölge yerinde incelendi

Haber Merkezi

 

Editör: Didem Kayabaşı