Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Türkoğlu ilçesine çıkarma yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Türkoğlu’nda tam gün mesai yaptı. Başkan ziyaret kapsamında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Türkoğlu Belediyesi ortaklığında düzenlenen İstişare Toplantısı’na katıldı. Başkan Hayrettin Güngör İstişare Toplantısı’nda 2019 yılından 2023 yılana kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye yapılan projeler hakkında sunum yaptı. Türkoğlu ilçesindeki mahalle muhtarlar, toplantının sonunda Başkan Güngör’e ilçedeki istek ve taleplerini iletti. Daha sonrasında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı Kuyumcular Köprüsü ve Türkoğlu Hizmet Binası’nın açılış töreni gerçekleştirilirken yapımı devam eden projeler ise yerinde incelendi. Düzenlenen toplantıya Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yanı sıra AK Parti Türkoğlu İlçe Başkanı Av. Feyzettin Okumuş, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Hakan Dereli, AK Parti Türkoğlu Teşkilatı, muhtarlar ve basın mensupları katıldı. Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, ilçenin geliştiğini dile getirerek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’den Türkoğlu’nun metropol ilçe olması için müjde beklediklerini söyledi.IMG_1134

TÜRKOĞLU’NU KENTİN GÜNEYE AÇILAN İLÇESİ OLARAK GÖRMEK İSTİYORUZ

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Türkoğlu ilçemiz Büyükşehir Belediyemizin destekleri ve yatırımlarıyla beraber Kahramanmaraş’ımızın en büyük ilçelerinden biri olmaya devam ediyor. Bizim en büyük sıkıntımız şu aslında: Türkoğlu’nu Kahramanmaraş’ın imar planı içerisine alıp artık konut alanında ve TOKİ’nin buraya girmesi açısından diğer metropoldeki ilçeler gibi kentin güneye açılan ilçesi olarak görmek istiyoruz. Bunu yıllardan beri dillendiriyoruz. Artık eski Türkoğlu da yok. Şehircilik anlamında Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptığımız yatırımlarla Türkoğlu ilçemiz artık şehir tadında bir ilçe oldu. Hayretin Başkanımızdan Türkoğlu’nun metropol ilçe olması için müjde vermesini bekliyoruz. Merkezdeki ilçelerle diğer ilçeler arasında yönetim açısından çok farklılıklar yok. Kahramanmaraş merkezi büyürken artık doğu batı ekseninden ziyade güneye doğru planlamanın daha güzel olacağını düşünüyorum. Türkoğlu ilçemiz altyapısıyla, üstyapısıyla spor ve park alanlarındaki büyük çalışmalarla beraber iyi bir konuma geldi. Bu dönem içerisinde Büyükşehir Belediyemizin Türkoğlu’nda en büyük cadde olan Mahir Ünal Caddesi’nde yapmış olduğu Presitij Caddesi, Beyoğlu’ndaki içme suyu projeleri, bugün açılışını yaptığımız Kuyumcular Köprüsü, Türkoğlu Hizmet Binası ve ilçedeki diğer yaptığı çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e çok teşekkür ediyorum.” 

150 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK

Türkoğlu’nda tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, 4 yıllık süre zarfında ilçeye 150 milyon TL yatırım yapıldığını belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin Türkoğlu’na yapmış olduğu yatırımlar ile ilgili sunum yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “İlçelere yaptığımız yatırımı nüfusa böldüğümüzde Türkoğlu’na 2 bin TL, Pazarcık’a 1.8 bin TL yatırım yaptık. Türkoğlu’na daha fazla yatırım yaptık. Kişi başına en fazla yatırım yaptığımız ilçelerde, Çağlayancerit, Ekinözü ve Andırın geliyor. Ama Pazarcık’la buranın nüfusu birbirine yakın olduğu için, Pazarcık’tan Türkoğlu’na daha fazla yatırım yapmışız. Yıllar itibarı ile yaptığımız yatırım miktarı; ilk yıl 350 milyon, ikinci yıl 438 milyon, üçüncü yıl 221 milyon ve bu sene bakın 2 milyar 600 bin lira yatırım miktarı çıkarmışız ve 4 yılda yatırım, 4 milyar civarında.

Görevi devir aldığımızda, gelirimizle borcumuzu kıyasladığımızla yüzde 184, bugün yüzde 65, yani gelirimizin yüzde 65’i kadar borcumuz var. Ama toplam borç miktarı devir aldığımızla aynı fakat gelirde arttırarak sürdürebilir borç yapısına kavuştuk. Gelirle personel giderini kıyasladığımızda; 2019’da yüzde 42’den şu anda yüzde 27 yine gelir borç belgesini kıyasladığımızda 2018’de yüzde 208 iken, bugün sadece yüzde 96, personel gideri yüzde 30 iken şu anda yüzde 21 civarında onu da ifade etmek istiyorum. Bu bize yatırım kapasitemizin ne kadar arttığını, bugün bu yatırımı nasıl yaptığımızı gösteriyor.

2019-2023 YILLARI ARASINDA 120 KİLOMETRE ASFALT YAPTIK

Bugün tam gün mesaimizi Türkoğlu ilçemize ayırdık. Sabah teşkilatımızla, mensup üyelerimizle bir araya geldik. Akabinde Kuyumcular mahallemizde köprü açılışını yaptık. Devamında bir halı saha incelemesi yaptık. Akabinde Beyoğlu içme suyu altyapımızı yerinde gördük ve Büyükşehir Hizmet Binamızın da açılışını gerçekleştirdik. Şu anda da muhtarlarımızla beraberiz. Sabah Kuyumcular Köprüsü’nün açılışına gelemeyen muhtarlarımıza da hediyeler olacağını buradan söyleyeyim. Birkaç muhtara hediyelerini tebliğ ettik. Tabi işin latifesi bir tarafa Türkoğlu ilçemizde genel olarak 4 yıl içerisinde neler yaptık çok kısa sizleri sıkmadan bunları paylaşmak istiyorum. 2019-2023 yılları arasında 120 kilometre asfalt yaptık. 15 bin ton yama, 45 bin metrekare parke, 4 adet köprü yapmışız ki bunlar hakikaten önemli. Oradaki mahallelilerimizin hayatını kolaylaştırıyor ve bunlar eskimişti, yeniledik. 16 kilometre mera yolu, 153 kilometre içme suyu hattı, 20 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı, 5 içme suyu deposu, 3 halı saha ve tarımsal destek verdik. 4 bine aşkın ailemize destek olduk ve bu bölgenin önemli OSB’lerinden biride gıda OSB, Hacıbebek mahallemizde, bunun da şu müjdesini vermek istiyorum. Cumhurbaşkanlığı yatırım programına dâhil oldu. Bu süreç sağlıklı bir şekilde de ilerliyor.

 

32 MAHALLEMİZİN YOLLARINA 40 MİLYON TL HARCAMA YAPTIK

Anadolu'da yaşamış en büyük canlılardan biri: Maraş Fili Anadolu'da yaşamış en büyük canlılardan biri: Maraş Fili

Kısmen iyileştirilmeli, yama, yeni yapma, asfalt atma, statik kaplama şekli ile toplam 32 mahallemizin yollarına 40 milyon TL harcama yaptık. Yol çalışmaları farklı mahallelerden ve merkezden devam ediyor. 24 mahallemize 54 bin metrekare parke döşendi ve bunun da önemli bir rakam olduğunu ifade etmek istiyorum. Büyükşehir Belediyemizin Türkoğlu’nda 210 kilometre yol ağı var. Bunun 14 kilometresi imarlı, diğerleri mahalle yolu, toplam 25 milyon harcama yapılmış. 60 kilometrede İlçe Belediyemizin sorumluluğundaki alana destek verilmiş, toplam maliyeti de 20 milyon. Mahir Ünal Caddesi ve İstasyon Caddesi, hem sanayiye hem Adana’ya bağlanan yol, bu yolu geçtiğimiz yıl yapmıştık. Şimdi de alt yapısını iyileştirerek inşallah hizmete sunacağız. Altyapı yol maliyeti de 16 milyon. 4 köprü, Kuyumcular, Gazi Osman Paşa, Dedeler olmak üzere 4 tane yeni köprü bitirdik. Bunlar şu an hizmete açılıyor. 15 milyonluk yatırım bedeli var. Türkoğlu Hizmet Binası, her ilçemizde Büyükşehir binalarını birleştiriyoruz. Büyükşehir olarak bizim oradaki birimler dağınık bir şekilde yer alıyor ve bunlardan tek bir kişiyi sorumlu yaparak hizmeti bütünleştirip koordinasyonu üst devreye çıkarmak istiyoruz. Bu bina sadece itfaiye binası değil, aynı zamanda Türkoğlu Büyükşehir Belediyesi hizmet binası, burada da 1 kişiyi Büyükşehir’in işlerinden sorumlu yapıyoruz” diye konuştu.

BİZ HER ZAMAN SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZI ÖRNEK ALDIK

Muhtarları, ilçeye gelen belediye başkanları ve milletvekilleri ile bir araya getirmeye çalıştıklarını belirten AK Parti Türkoğlu İlçe Başkanı Feyzettin Okumuş, “Biz bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör başkanlığında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yapımı devam eden çalışmaları yerinde inceledik. Büyükşehir Belediye Başkanımız ekibiyle birlikte bu çalışmaları kontrol etmek istedi. Biz gezilerimize devam ediyoruz ve bundan sonrada devam edeceğiz. Biz şunu gördük ki: hem devlet yatırımlarında hem de belediye yatırımlarında gerçekten ilçemize, ilimize ve ülkemize ne yapılmış ise ak kadrolar ve ak belediyeler tarafından yapılmıştır. Bundan sonra da, ak kadrolar ve ak belediyeler tarafından yapılacaktır. Biz her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızı örnek aldık. Cumhurbaşkanımız siz değerli muhtarlarımıza ilgi ve değer gösteriyor. Bundan mütevellit siz değerli muhtarlarımızı her zaman önemsiyoruz. Sizleri ilçemize gelen belediye başkanları ve milletvekilleri ile bir araya getirmeye çalışıyoruz. İstek ve taleplerinizi birebir olarak iletmenizi sağlamak istiyoruz. Mahallelerimizde herhangi bir sorun var mı, yok mu istişare edelim dedik” ifadelerini kullandı. 

Haber: Ayşegül Dokuyucu  

 

Editör: Didem Kayabaşı