2021 yılında Türkoğlu’nda kurdukları kooperatifle adından söz ettiren Mutlu Besin Kooperatifi, birçok eşsiz ürün üretmeye devam ediyor. Ekşili tarhananın patentini alarak başarılarını tescilleyen kooperatif, yeni ürünler yaratmaya devam ediyor. Başta ekşili tarhana olmak üzere tarhananın sumak ekşilisini, biberlisini üreterek tarhanaya yeni bir soluk getiren Mutlu Besin Kooperatifi, kavun kurusu, karpuz kurusunun yanı sıra mürdüm eriğinin kurusunu, konsantre suyunu ve pestilini üreterek, kooperatif repertuarını genişletti. Üretmiş oldukları bu ürünlerle isimlerini ilklerin arasına yazdırmak istediklerini ve Kahramanmaraş’ın farklı yönlerini de tanıtmak için çaba sarf ettiklerini dile getiren Mutlu Besin Kooperatifi Başkanı Cennet Polat gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Cennet Polat, “Bizler Kahramanmaraş’ın farklı yönlerinin tanıtılmasına aracı olduğumuzu düşünüyorum. Kooperatifimizin adını, Cennet Polat’ın adını ilklerin arasına yazdırmak istiyorum. Türkiye’de ilkleri yapan kadın ve kadınlar olarak ismimizi duyurmak istiyoruz. Ben bir kadın olarak bu kadar çaba sarf ederken, Kahramanmaraşlı büyüklerimizin, sosyal medyada belirli bir kitleye sahip insanların bizlere destek olmasın bekliyoruz” ifadelerini kullandı.WhatsApp Image 2022-10-04 at 12.27.15 (1)

ÜRETİM KAPASİTEMİZİ ARTTIRDIK

Gün geçtikçe tanındıklarını, ürünlerine rağbetin arttığını ve üretim kapasitesini arttırdıklarını dile getiren Kooperatif Başkanı Cennet Polat, “Günlük 50 kilo ile başladığımız tarhana üretimine, önce 75 kiloya üretim kapasitesine çıktık sonrasında ise 100 kilo üretim kapasitesine ulaştık. Günlük 100 kilo tarhana pişiriyoruz. Üretim kapasitemizi arttırdık, tarhana siparişlerine yetişemez olduk. Şuan tarhana siparişlerine yetişemiyoruz. İlk zamanlarda sergi alanlarına stantlara koyduğumuz ürünleri stokları nasıl eritiriz diye düşünürken, şimdi ise stanttan içeriye hiç girmeden eritiyoruz. Müşterilerin sipariş listesi var, herkes stanttan önce bizlere ulaşıp siparişlerini veriyor. En iyi reklamı müşteri yapar, ürünlerimizi alan vatandaşlarımız çevresindeki insanlara bizleri öneriyor. İlk başta biz bu ürünleri nasıl satarız diye düşünürken şimdi kışa nasıl malzeme stoku yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Bu seviyeye geldik, sergi alanımızı arttırdık” dedi.WhatsApp Image 2022-10-04 at 12.01.06

YENİ ÜRÜNLER ÜRETTİK

Ürünlerine yeni ürünler kattıklarını kaydeden Polat konuşmasına şu şekilde devam etti: “Yeni ürünler ürettik, meyve kuruları yaptık. Mürdüm eriğinin kurusunu, konsantre suyunu ve pestilini yaptık. Geçenlerde bir fuarda sergilemiştik bunu büyük beğeni toplamıştı. Ürünleri farklı şekillerini deniyoruz. Bu zamana kadar da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Pestilimiz, çarşıda pazarda satılan glikoz yığını olan ürünlere rakip olacak. Çocukların eline gönül rahatlığıyla vereceğimiz jelibon şeklinde şeker gibi tüketilebilecek bir ürün oldu. Kavun kurusu karpuz kurusunu ürettik. Elma sirkesinden turşu yaptık o da çok beğenildi. Bu ürünlerimizde çok tutulacak bundan eminim. Bu ürünlerle kooperatifimiz daha farklı anılacak. Bunların haricinde taze fasulye kurusu yaptık. Hiç kurumamış gibi yemyeşil bir şey oldu. Ürünlerden farklı bir tür ortaya çıkararak, o ürünlerde farklılık katarak üretmeye çalışıyoruz.  Kavun kurusu ile bir kez daha kamuoyunun önüne çıkacağız. Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Balık Festivalinde bahsi geçen kavun kurusunu stantta çıkardım, eski Milli Eğitim Bakanımız Mehmet Sağlam standımızı ziyaret etti. Sayın Mehmet Sağlam, ilk başta kavun kurusunu olduğunu anlamadı. Ne olduğunu sordu, kavun kurusu olduğunu söylediğimde şaşırdı veçok beğenmişti. Standımızı ziyaret eden diğer vatandaşlarda bu ürünümüzü çok beğendi.”WhatsApp Image 2022-10-04 at 12.01.06 (3)

PATENTLERİNİ ALMAK İSTİYORUZ AMA…

Ürettikleri yeni ürünlerin patentini almak istediklerini ancak kooperatif olarak yeterli bütçenin olmamasına dikkat çeken Polat, “Umarım çıkardığımız bu ürünler için bizden önce birileri patent alma girişiminde bulunmaz. Şuan için bütün ürünlerimize patent alabilecek durumumuz yok. Durumumuz müsait oldukça patentlerini almaya çalışacağız. Kooperatifimizin şuan ki bütçesi buna elverişli değil. Yeni ürünlerimizin patentlerini almayı çok istiyoruz. Türkoğlu Belediye Başkanımız Sayın Osman Okumuş, bizlere her konuda destek olmaya devam ediyor, bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Başkanımız yeni ürünlerimizi özellikle pestilimizi, bir yere gittiğinde hediye olarak götüreceğini söyledi. O da, bizi ve ürünlerimizi tanıtmak için her şeyi yapıyor. Bizlerin bu kadar özgüvenli olmamızın bir sebebi de: Osman Okumuş’tur. Nasıl olsa Osman Başkanımız var, ürettiğimizi ürünler elimizde kalmayacak diye rahatça üretiyoruz. Osman Başkanımız bu konuda bize sağladığı bir güven var” şeklinde konuştu.WhatsApp Image 2022-10-04 at 12.01.06 (1)

DİKKATLERİ ÜZERİMİZE ÇEKTİK

Ürünleriyle ve kooperatif olarak çalışkanlıklarıyla dikkat çektiklerini dile getiren Cennet Polat, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kooperatif olarak, ürettiğimiz ürünlerle ve çalışkanlığımızla Bakanlık ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından ilgi görmeye başladık. “Biz sonuna kadar arkanızdayız” diyorlardı ancak şuan bizimle daha farklı ilgileniyorlar. Biz gerçekten bir şeyler yapmak istiyoruz, devletimizin bize sağlamış olduğu destekleri iyi değerlendirmek ve bu desteklerle iş gücümüzü daha da ilerletmek ve büyümek istiyoruz.  Bir proje kapsamında üyelerimizden birisini Kooperatifimizde çalıştırmaya başladık. Bunu gerçekleştirince “Evet, bir şeyleri başardım. Hedeflerimden bir tanesini daha gerçekleştirdim” dedim.”

Başkan Karaca, İstiklal Üniversitesi Heyetini Misafir Etti Başkan Karaca, İstiklal Üniversitesi Heyetini Misafir Etti

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAYA BAŞLADIK

Cennet Polat, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Kooperatifimize emek veren çalışma arkadaşlarıma minnettarım, çok emek sarf ettiler. Genel Kurulumuzda aldığımız karardan bir tanesi de şuydu: Kooperatif kendi çarkını döndürene kadar bu yıl hiç kimse ortaklık payından hiçbir şey talep etmeyecek. Çalışma arkadaşlarım burada çalışıyorlardı ancak maddi olarak bir şey talep etmiyorlardı. Geçtiğimiz yaz mevsiminde çoğu zaman sabaha karşı saat 4’te işe başlayıp, gecenin 10’unda çıkıyorduk. Şuan kooperatifte işe başlayan arkadaşımız diğer arkadaşlarımızı heveslendirdi, iştahlandırdı. Bu kooperatifin boş olmadığını, buranın gerçekten bir gelecek vadettiğini gördüler. Çalışan sayısı şuan 1, gelecek sene belki 2 olacak, 2 sene sonra 10 olacak. Bizim umudumuz var, bu umudumuz hep var olacak.”IMG_7390

SATIŞ NOKTASI AÇIYORUZ

Türkoğlu’nda satış noktası açacaklarını dile getiren Kooperatif Başkanı Cennet Polat, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Türkoğlu’nda bir satış noktası açacağız. Tüm ürünlerimizi orada satışa sunacağız. İlerleyen zamanda da inşallah Kahramanmaraş Merkeze de bir satış mağazası açma planımız var. Bu konuda da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hayrettin Güngör’den destek bekliyoruz. Balık Festivalinde halkın standımıza büyük bir ilgisi vardı. Birçok insan merkeze de bir satış mağazası açmamızı istedi. Umarım Sayın Hayrettin Güngör bu destek çağrımıza kayıtsız kalmaz ve bizlere bu desteği sağlar.”

Editör: Didem Kayabaşı