Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından şehir genelindeki çalışmaların koordinasyonunun gerçekleştirilmesi için oluşturulan İletişim Ofisleri’nin yerlerinin belirlendiği açıklandı. Türkoğlu, Afşin, Dulkadiroğlu, Elbistan, Onikişubat ve Pazarcık ilçelerinde hizmet verecek İletişim Ofisleri’nde, vatandaşların yerinde dönüşüm taleplerinin yanı sıra bölgede sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgilendirmelerde bulunulacak.

12

Oluşturulan İletişim Ofisleri’nin konumları ise şu şekilde;

Türkoğlu: Türkoğlu Kaymakamlığı, Milli Emlak Servisi / 3. Kat

Dulkadiroğlu ve Onikişubat: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü / Zemin Kat

Pazarcık: AFAD Koordinasyon Merkezi / 1. Kat

Elbistan: Elbistan Kaymakamlığı / Zemin Kat

Afşin: Afşin Kaymakamlığı / Zemin Kat

MÜRACATLAR e-DEVLET’TEN

‘Yerinde Dönüşüm’ projesinden faydalanmak isteyen depremzedeler, başvurularını e-Devlet üzerinden yapmaya başladı. Hibe ve kredi desteği için ilk günde binlerce afetzede müracaatta bulundu.  Çağrı Merkezi ALO 181’i arayan vatandaşlara ‘Yerinde Dönüşüm’ projesiyle ilgili detaylı bilgi veriliyor. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ait iki gezici tır da ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi hakkında bilgilendirme ve tanıtım yapmak amacıyla bölgede hizmet vermeye başladı.

3-41

YAPIM VE DÖNÜŞÜM OFİSLERİ YOĞUN MESAİDE

Yapım ve Dönüşüm Ofisleri, depremden etkilenen illerden Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Hatay ve Gaziantep’te 17 Temmuz’dan itibaren 22 noktada hizmet vermeye başladı. İlk günden depremzedelerin akın ettiği ofisler:

Kahramanmaraş’ta; Dulkadiroğlu, Onikişubat, Elbistan, Pazarcık, Türkoğlu ve Afşin’de,

68 yaşındaki işçi kepçe darbesiyle hayatını kaybetti 68 yaşındaki işçi kepçe darbesiyle hayatını kaybetti

Malatya’da; Yeşilyurt, Akçadağ, Battalgazi ve Doğanşehir’de,

Adıyaman’da; Merkez, Gölbaşı, Besni ve Kâhta’da,

Hatay’da; Antakya, Defne, İskenderun/Belen, Kırıkhan, Samandağ ve Hassa’da,

Gaziantep’te; İslâhiye ve Nurdağı’nda hizmet vermeye başladı.

OFİSLER NASIL ÇALIŞACAK?

Yerinde Dönüşüm projesine başvuruları alacak. Vatandaşın her türlü talep ve önerilerine cevap verecek. Hak sahipliğinin belirlenmesine karar verecek. Salt çoğunluğu gerçekleşen inşa öncesi süreci kontrol edecek. Hazırlanan projelerin uygunluğunu denetleyecek. Vatandaşın talebi doğrultusunda tip projeler hazırlayacak. Vatandaşın mağdur olmasını önleyecek tip sözleşmeler hazırlayacak. Hakediş süreçlerine göre ödemelerin yapılma takvimini takip edecek. Ruhsattan iskân sürecine kadar bütün imar ve inşa faaliyetini adım adım denetleyecek.

Haber Merkezi

Editör: Didem Kayabaşı