Günümüzde gençler için istihdam ve eğitim fırsatları, toplumların güçlenmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olarak kabul edilirken, istihdamda, eğitimde veya mesleki eğitimde olmayan gençlerin varlığı, bu hedeflere ulaşmayı zorlaştırıyor. Bu amaçla Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen genç NEET’leri iş gücü piyasasına kazandırmak ve onlara daha güvenli bir gelecek sunmak adına ‘Akademi Tekstil ile Üretken Beceriler’ projesi Kahramanmaraş’ta da hayata geçiriliyor. Sözleşme makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği, Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ve Operasyon Faydalanıcısı Kahramanmaraş istihdamına katkı sağlayan Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanlığı olan proje kente kazandırıldı. Terziler ve Konfeksiyoncular Odası tarafından Kahramanmaraş’a kazandırılan tekstil atölyesinde NEET tanıtım programı düzenlendi. Düzenlenen programa, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Harun Akbalaban, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Kuybu, Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Ahmet Özkömeç, Attarlar Odası Başkanı Cuma Güler, Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Muhlis Akkurt ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda odaya kayıtlı üye esnaf katıldı.

IMG_6703

GENÇLERİMİZİ KONFEKSİYON SEKTÖRÜNE KAZANDIRACAĞIZ

Kahramanmaraş’ta istihdam, eğitim ve öğretimde olmayan gençlerin istihdam edilebilirliğini ve işgücüne katılımını arttırmayı hedefleyen Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Muhlis Akkurt yaptığı konuşmada, “Avrupa Birliği projemiz 2019’dan beri emek ettiğimiz büyük bir proje. Türkiye’de ilk örneği olan proje, Kahramanmaraş’ımıza, esnafımıza, odamıza hayırlı olsun. Durmak yok yola devam edeceğiz. Proje ciddi bir proje. 350 bin Avroluk bir proje. Yüzde 90’ı hibeli, yüzde 10’u eş finansman olarak odamızın karşılayacağı bir proje.

IMG_6732

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR PROJE

Burada iş piyasasını güçlendirmek, boşta olan gençlerimizi istihdama kazandırmak, meslek sahibi yapmak asıl hedefimiz. 90 stajyer öğrenci alacağız. Bu gençlerimizi, konfeksiyon sektörüne kazandıracağız inşallah. Bunun en güzel yeri zaten bu projemizin sürdürülebilir olması. Sürekli eleman yetiştireceğiz. Esnafımıza faydalı işler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

İŞVERENLERİN EN BÜYÜK SIKINTISI ELEMAN BULAMAMAK

Programa katılarak projeye destek verdiğini belirten Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanı Ahmet Kuybu şu sözleri kaydetti, “Şu anda işverenlerimizin en büyük sıkıntısı eleman bulamamak. İnşallah bu projelerle hem iş kazandıracağız, meslek edindireceğiz, hem de işletmelerimizin bu sorununu ortadan kaldıracağız. Onların istediği şekilde kurslar açıyoruz, eğitimler açıyoruz. İhtiyaca göre hem işsizlik hem istihdam. Sağlıyoruz. Kurumlarla da çok iyi diyalog halindeyiz. Sağ olsun onlarda görüyor bizim iyi niyetimizi, işimizi iyi yaptığımızı.”

IMG_6714

BİZ ŞEHİR OLARAK BU PROJELERE AÇIĞIZ

Vatandaşlarımızla istişare ederek sorunları yerinde çözüyoruz Vatandaşlarımızla istişare ederek sorunları yerinde çözüyoruz

Düzenlenen programın istihdama katkı sağlayacağını söyleyen Butik işletmecisi Meral Büyükceylan; “Bu tür etkinliklerin olması gerekiyor. Yeni projelerin her zaman olması lazım, şehir olarak bunlara açığız.  Şehir zaten yeniden yapılanıyor, o yüzden bu tür programlar sürekli desteklenmeli ve şehre katkı sağlayacağı görüşündeyim” ifadelerini kullandı.

Haber: Ayşegül Dokuyucu

Editör: Çağatay GEDİK