Kahramanmaraşlı Futbolseverler, Milli Heyecana Dev Ekrandan Eşlik Etti Kahramanmaraşlı Futbolseverler, Milli Heyecana Dev Ekrandan Eşlik Etti

6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta kamu ve özel olmak üzere birçok okul binası ağır hasar aldığı için kullanılamaz hale geldi. Depremler dolayısıyla okulları yıkılan öğrenciler için ilk olarak çadır kentlerde kurulan okullarda eğitim veriliyordu. Daha sonra gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen yardımlar çerçevesinde kentte belirlenen bölgelere yerleştirilen konteyner okullarda 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemi tamamlanmıştı. Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte Kahramanmaraş’ta okul sayılarındaki yetersizlik yeniden gündeme geldi. Bu kapsamda Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı öncülüğünde Türkoğlu ilçesinde yapımı tamamlanan ve 17 derslik olarak inşa edilen Hacı Mehmet Narlı İlkokulu ve Ortaokulu açılış töreninde iş insanlarına çağrıda bulunan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Pro. Dr. Vahit Kirişci, yıkılan okulların yerine mutlaka yenisinin yapılması gerektiğini söyledi.

KAMU VE ÖZEL BİN 153 OKULUMUZUN 19’U DEPREM GÜNÜ YIKILDI

Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci, “Gerçekten bizleri çok mutlu eden bir etkinlik vesilesiyle bir aradayız. Böyle bir tesisi 84 gün gibi kısa bir sürede hızla temeli atıldıktan sonra tamamlayıp eğitim öğretime kazandıran çok değerli Narlı ailesine şükranlarımı sunuyorum. Ben Narlı ailesini, Mustafa Bey başta olmak üzere buradaki bu hayır sahipliklerini çok önemsiyorum. Her zaman söylüyoruz. Kefenin cebi yok. Mezara giderken o malum bez parçasını bile bulamadığımız oldu. Layıkıyla cenaze namazını gerçekleştiremediğimiz kardeşlerimiz, bu depremde hayatını kaybeden 50 binin üzerindeki kardeşlerimizin bir kısmını teyemmümle defnetmek durumunda kaldık. Kahramanmaraş'ta tamamı İslami usullere göre eksiksiz noksansız olarak belki yapıldı ama genel olarak söylüyorum. Burada özellikle bu hayır sahipliği hususu çok çok önemli. Çünkü bizim inancımıza göre, bu inancın dışında olanlar için de söylenecek çok söz var. Deriz ki 3 şeye sahip olanların amel defterleri açıktır. Ölmüş olsalar bile. Faydalı ilim, hayırlı evlat ve bizim yapacağımız hayır eserleri. İşte Narteks Narlı ailesi bu hayırseverlik konusunda 17 derslikli bu okulu yaparak aslında önemli bir adım atmış oldular. Burada iş dünyamızın çok değerli temsilcileri var. Biz bu ölümü de dikkate alarak 6 Şubat depreminde o enkaz altında bizler de kalabilirdik, bu kefenin de cebi yok, götüreceğimiz hiçbir şey yok, deyip, mutlak suretle şu anda 8 tane 106 derslik için yapılmış protokol var. Ama bu yetmez. Bizim ihtiyacımız var. Kamu, özel, tamamı bin 153 okulumuzun 19’u deprem günü yıkıldı. Ağır hasarlı durumda olan 64 tane okulda yıkılacak. Bunların tamamı yıkıldı. Şimdi bunların yerine mutlaka yenisinin yapılması lazım. Milli Eğitim Bakanlığımız, hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız tarafından bu dersliklerin yerine başkaca çözümler üretiliyor. Ama hiçbir derslik, hiçbir okul şurada görmüş olduğumuz okulun yerini tutmaz. Asıl olan her türlü donatısıyla bu tür tesisleri kazandırmak” şeklinde konuştu.

Haber: Emrah Özdemir  

Editör: Çağatay GEDİK