6 Şubat depremlerinden etkilenen Kahramanmaraş’ta hem devletin ilgili kurumları hem de sivil toplum kuruluşları yaraların hızla sarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlamak amacıyla kentin yeniden inşa sürecinde, projeler üreterek kalkındırma çalışmalarının yanı sıra vatandaşların sorunlarını tespit ederek çözüm yolları üretmeyi hedefleyen ‘Kızıl Elma Platformu’ kuruldu. Platformun kuruluş amacı ve ilkelerini açıklamak üzere Platform Sözcüsü Adem Gürz ve Platform Üyesi Murat Çakıroğlu, basın toplantısı düzenledi.

Ekran görüntüsü 2023-10-20 143305

BİRÇOK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNDE, ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE DAİR ÇALIŞMALARDA BULUNDUK

Güngör: “Milletimizin Hakkına ve Emanetine Sahip Çıktık” Güngör: “Milletimizin Hakkına ve Emanetine Sahip Çıktık”

Toplantıda konuşma yapan Platform Sözcüsü Adem Gürz, “Bizler ülkesini, vatanını ve şehrini çok seven insanlarız. Bu zor dönemde, zor süreçte sorumluluk almak istedik. Şehrimize dair, ülkemize dair yapabileceklerimizle ilgili bir platform oluşturmaya karar verdik.  Bu zamana kadar birçok sivil toplum örgütünde, şehrimize ve ülkemize dair çalışmalarda bulunduk.  Kızıl Elma Platformunun kuruluş amaçları, Kahramanmaraş'ı yeniden inşa sürecinde projeler üretmek, her alanda verimli olacak çalışmalar yapmak. Milli ve yerli politikaların anlaşılmasına ve anlatılmasına katkı sağlamak, destek vermek. Türkiye'nin Turan yolundaki yürüyüşünün önemi noktasında vatandaşlarımız nezdinde farkındalığı artırtmak. Türk birliğinin önemini ve anlamını toplumla paylaşmak. Şehrimizin problemlerini ve hemşerilerimizin sorunlarının tespitini yapmak ve çözümler üretmek. Gençliğin deprem sonrası sosyolojik, psikolojik sorunlarının tespiti ve çözümü üzerine çalışmalar yapmak. Deprem sonrası oluşan travmaların giderilmesi, sanat, spor ve kültürel faaliyetlerin yapılması için girişimler yapmak ve oluşabilecek sorunlarla mücadele etmek. Şehrimizde deprem sonrası oluşan nitelikli istihdam sağlama noktasındaki sorunların tespiti ve çözümleri üzerine çalışmalar yapmak. Şehrimize dair belirlediğimiz problem ve talepler üzerine yapacağımız çalışma sonuçlarını siyasiler ve ilgili kurumlarla istişare etmek. Şehrimizin yeraltı, yer üstü kaynaklarının ve doğal güzelliklerinin şehir ekonomisine daha etkin katkı sağlayabileceği proje çalışmaları yapmak.

KENDİ KAYNAKLARIMIZLA PROJELER ÜRETİP ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ

Kahramanmaraş’ımızı ticari, sosyal, kültürel her alanda daha ileri noktalara taşıyabilecek her türlü etkin çalışmalar yapmak. Bu anlamda yapılacak çalışmalara da güçlü bir şekilde destek vermek.  Yüreği genelde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milleti, yerelde Kahramanmaraş için atan her vatandaşımız her kardeşimiz platformumuzun doğal üyesidir. Bu amaç ve ilkeler doğrultusunda, hiçbir beklentisi olmadan, hiçbir maddi kaynak beklentisi olmadan, kendi kaynaklarımızla projeler üretip şehrimize, ülkemize, milletimize ve devletimizin milli politikalarına katkı sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

KAHRAMANMARAŞ'A DAHA İYİ, DAHA VERİMLİ, DAHA ETKİN HİZMET SAĞLAYACAĞIZ

Kızıl Elma Platform Üyesi Murat Çakıroğlu, “Gerek yaşadığımız deprem felaketi gerekse de son dönemde ortaya çıkan savaşın ayak sesleri, ülkemizin dört bir yanında ortaya çıkan problemler. Tüm bunlar adına,  Türk milletinin birliği, bütünlüğü ve devletin bekası noktasında farkındalık yaratacak çalışmalar yapmak gerekiyor. Biz de inşallah önümüzdeki dönemde lafla değil icraatlerimizle Adem Bey’le birlikte çalışmalarımızı yapacağız. Yerelde Kahramanmaraş ‘ı ticari, siyasi, sosyal alanda daha ileriye nasıl götürülebilir noktasında ekip arkadaşlarımız konuya hakim. Ekibimizde mühendis arkadaşlarımız da var. Bunlar gerekli çalışmaları yapıyor. İnşallah bu çalışmaları, ilgili siyasilerimizle ve bürokratlarımızla paylaşarak Kahramanmaraş'a daha iyi hizmet, daha verimli, daha etkin hizmet sağlayacağız.

Ekran görüntüsü 2023-10-20 143317

ŞEHRİMİZİN VE ÜLKEMİZİN SORUNLARINA KATKI SAĞLAYABİLECEK FİKİRLER, PROJELER ÜRETELİM

Niyetimiz halis. Herhangi bir kişisel beklentimiz kesinlikle yok. Bu konuda niyeti halis ve beklentisi olmayan tüm arkadaşlara çağrıda da bulunuyoruz. Gelsinler hep beraber çalışalım. Gerek şehrimizin, gerekse de ülkemizin sorunlarına katkı sağlayabilecek fikirler, projeler üretelim.  İnşallah hayırlı çalışmalar olmasını diliyor, verimli çalışmalar olmasını temenni ediyoruz” sözlerini kaydetti.

Haber: Ayşegül Dokuyucu

Editör: Çağatay GEDİK