Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığına atanan Ali Yerlikaya, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’a geldi. Şehrin tekrar ayağa kaldırılması noktasında yürütülen çalışmaları yerinde incelemek ve bir dizi ziyarette bulunmak üzere hafta sonu kente gelen Yerlikaya, ilk olarak AFAD Koordinasyon Merkezine gelerek istişare ve değerlendirme toplantısına katıldı. Değerlendirme toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Yerlikaya, Deprem sonrası vatandaşın en büyük ihtiyacının barınma olduğunu vurguladı.

ASRIN FELAKETİNDE ASRIN KARDEŞLİĞİNİ GÖSTERDİK

Yerlikaya, “6 Şubat’ta meydana gelen yüzyılın felaketinin 125’inci günündeyiz. O günden bugüne el birliğiyle yapılanları yerinde incelemek ve Kahramanmaraşlı kardeşlerimizle hemhal olmak için buradayız. Öncelikli amacımız çadırda kalan vatandaşlarımızı konteynerlere taşımak, nihayetinde kalıcı konutlarımızın inşasını da bir an önce tamamlamak. 125 gündür devletimiz ve milletimiz el ele verdik, kardeşlik ve yardımlaşma ruhuyla yaralarımızı sarmak için canla başla çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Asrın felaketinde asrın kardeşliğini gösterdik. Bu noktada emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyoruz.”

TGK: Basın Meslek Yasası Çıkarılsın TGK: Basın Meslek Yasası Çıkarılsın

110 BİN 681 KONUT YAPILACAK

İldeki hasar tespitinin tamamlandığını ifade eden Yerlikaya, "Hasar tespiti yapılan toplam bağımsız bölüm sayısı 911 bin 603. Bunlardan orta hasarlı ve üzeri olan bağımsız bölüm sayısı 361 bin 942. Bunların 311 bin 785'i konut, 47 bin 653'ü ticarethane, 2 bin 504'ü diğer tür yapılardır. İlimiz genelinde yıkık ve acil yıkılacak yapı olmak üzere toplam 22 bin 822 enkaz bulunuyordu. Bunların tamamı kaldırıldı. Toplam 58 bin 874 olan ağır hasarlı binaların da yıkım ihalesi tamamlandı, yer teslimi yapıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımızın iş birliğiyle Kahramanmaraş’ımıza yaklaşık 110 bin 681 konut yapılacak. Bunların 36 bin 94’ünün ihalesi yapıldı. İnşallah bunları bir yıl içerisinde tamamlayarak hak sahiplerimize teslim edeceğiz.

 

icisleri_bakani_ziyareti_4

BAKAN YERLİKAYA VE BAŞKAN GÜNGÖR, SAMSUN ÇARŞISI’NI ZİYARET ETTİ

Afet Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından program Büyükşehir Belediyesi’nde devam etti. Bakan Yerlikaya ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan Başkan Güngör, şehirde gerçekleştirilen çalışmalara ve planlanan yatırımlara ilişkin son bilgileri aktardı. Bakan Yerlikaya’nın Kahramanmaraş programı Trabzon Caddesi’nde bulunan Samsun Çarşısı’nda esnaf ziyaretiyle noktalandı.

Bakan Yerlikaya başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; önceki dönem Tarım ve Orman Bakanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci, Vali Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, bakanlık ve kurum yetkilileri de yer aldı.

Haber: Ayşegül Dokuyucu

Editör: Didem Kayabaşı